Sebzeli Kebap Tarifi / ne pişirsem?

Sebzeli Kebap

Malzemeleri:

600 gr Kuzu kuşbaşı
45 gr tereyağı
100 gr Soğan
1 tatlı kaşığı Un
1 tatlı kaşığı Tuz
2.5 bardak Su
Baharat torbası

100 gr Mantar
200 gr Havuç
300 gr Kereviz
300 gr Patates
200 gr Bezelye
1 tatlı kaşığı Kekik
1/2 adet Limon


Sebzeli Kebap Tarifi'nin Yapılışı:

Ön hazırlık olarak soğanı ayıklayıp, küçük küpler halinde doğrayın. Mantarların büyük olanlarını dörde, orta boy olanlarını ikiye kesin. Saplarının uçlarını kesip, atın. Küçük mantarları, saplarının uç kısımlarını kesip attıktan sonra, bütün olarak bırakın. Havucu kazıyın. Kereviz ve patatesin kabuklarını soyun. Her üç sebzeyi de iri zar biçimi doğrayın. Bezelyeyi ayıklayın.

Kereviz, bezelye, mantar ve havucu, içine biraz tuz atılmış bol suda haşlayın. Sebzeler daha diri iken kabı ateşten alın. Sebzeleri bir süzgece aktarın. Sularını iyice süzdürün. Mantarı haşlarken, kaba 1/2 limon ilave edin.

Yağın üçte birini orta boy bir tencerede, orta ateşte eritin. Yağ kızmaya başlayınca önce patatesleri koyun. Bir kevgirle sık sık karıştırarak, 3-4 dakika, patateslerin dışı sert bir kabuk bağlamaya başlayıncaya kadar kızartın. Patatesleri, yağını süzdürerek tencereden bir başka kaba aktarın.

Aynı yağda -eğer gerekirse biraz daha yağ ilave edebilirsiniz- hafifçe haşlanmış kereviz, bezelye, mantar ve havucu da kızartın. Sebzeleri kızarttıktan sonra yağlarını süzdürüp, patateslerin bulunduğu kaba aktarın.

Kalan yağı, büyük bir tencerede, orta ateşte eritin. Yağ kızmaya başlayınca, kuşbaşı doğranmış kuzu etini ilave edin. Ateşi açın. Etleri bir kevgirle ara sıra karıştırarak, 5-6 dakika, pembeleşinceye kadar sote edin. Soğanı tenceredeki etlere ilave edin. Yine ara sıra karıştırarak, birkaç dakika daha pişirin. Unu katın. Sık sık karıştırarak, birkaç dakika da unu kavurun.

Tuzunu koyup, karıştırın. Sebzeleri katın. Suyunu ilave edip, bir taşım kaynatın. Bu arada tencerenin üzerinde oluşan kefi, bir kevgirle alıp, atın. Baharat torbasını koyun.

Ateşi kısın. Tencerenin kapağını sıkıca örtün. Kebabı, ağır ateşte 25-30 dakika, etler yumuşayıncaya kadar pişirin. Bu süre içinde, ara sıra tencerenin kapağını açıp, etlerin pişip pişmediğini kontrol edin. Gerekirse pişirme süresini uzatın.

İlgilenebileceğiniz tarifler: