Kabak Çiçeği Dolması Tarifi / ne pişirsem?

Kabak Çiçeği Dolması

Malzemeleri:

30 adet kabak çiçeği
1 su bardağı pirinç
2 adet kuru soğan
birkaç dal dereotu
birkaç dal maydanoz
1 çay bardağı zeytinyağı
yenibahar
karabiber
kuru nane
kırmızı pulbiber
tuz
2 tatlı kaşığı toz şeker
1 adet limon


Kabak Çiçeği Dolması Tarifi'nin Yapılışı:

İnce kıyılmış kuru soğan zeytinyağında pembeleşinceye kadar kavrulur, yıkanıp süzülmüş pirinçler eklenerek bir süre daha kavurmaya devam edilir. Baharatlar ve 1 su bardağı kadar su eklenir; toz şeker eklenip, tuzu ayarlanır.

Suyunu çekinceye kadar pişirilip, ocak kapatılır. Üzerine yarım limon suyu sıkılıp, ince kıyılmış dereotu-maydanoz eklenir, soğumaya bırakılır.

Sabah erken saatte toplanan kabak çiçekleri böcek, vb. olabileceği için dikkatlice temizlenir. Kenarlarındaki yeşil kısımları ve ortasındaki taç kısmı çiçeğe zarar vermeden nazikçe koparılır. Bol su ile yıkanıp; ters şekilde bir kaba konulup suları süzülür. Hazırlanan dolma harcı çiçeğin orta kısmını geçmeyecek şekilde doldurulur, çiçeğin uç kısımları karşılıklı olarak kapatılır ve bir tencereye dizilir. Tencerenin üzerine biraz zeytinyağı gezdirilir, tuz serpilir, dolmaların üzerine çıkmayacak şekilde su eklenir, üzeri kapatılarak pişmeye bırakılır. Pişirme sırasında gerekirse 1 çay bardağı kadar sıcak su eklenebilir. Dolmalar pişince kalan yarım limonun suyu da üzerine gezdirilip, ocak kapatılır. Soğuk olarak servis yapılır.

Afiyet olsun.

İlgilenebileceğiniz tarifler: